Çerez Örnek
canlı destek

İklim Değişikliği Tarımı Etkiliyor

İklim Değişikliği Tarımı Etkiliyor

 

Küresel iklim değişikliği tarımsal üretimi ve yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Tarım iklim değişikliklerinden en çok etkilenen unsurlardan biri.

 

Küresel iklim değişikliği tarımsal üretimi ve yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Tarım iklim değişikliklerinden en çok etkilenen unsurlardan biri. Değişen iklim ile birlikte yağış rejimi değişmekte ve yağış miktarında azalma doğrudan tarım alanlarını etkilemekte. Şu ana kadar 2016 su yılında uzun yıllar ortalamasına göre Küçük Menderes Havzası’nda  yüzde 9; Büyük Menderes’de  yüzde 14 ve Kuzey Ege de ise  yüzde 9 olan yağışlardaki azalma, Aşağı Gediz Havzasında yüzde  25 civarında bulunuyor.

 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Akkuzu; yetersiz yağış, yüksek sıcaklık ve yüksek güneş radyasyonunun bitkilerde yanmaya ve strese yol açabileceğini bunun da ürün kalitesi ve veriminde önemli kayıplara yol açacağını dile getirdi. Prof. Dr. Erhan Akkuzu; “Bilindiği üzere bir bölgedeki sıcaklık ve nem koşulları bitkilerin sulama gereksinimini etkilemektedir. Yaz kuraklığının belirgin olduğu bir yerde sulamaya duyulan gereksinim fazladır” dedi. 

 

Prof. Dr. Erhan Akkuzu; Akdeniz ikliminin yazlarının kurak olduğunu ve Akdeniz iklimine adapte olmuş bitkiler olan zeytin, incir gibi bitkilerin nispeten daha az etkilendiğini ama bu bitkiler içinde belirli dönemlerde sulamanın önemli olduğunu belirtti. Ayrıca artan sıcaklıklarla birlikte yağışların ortalamanın altında olması, mevcut su kaynaklarının etkili kullanılmasını zorunlu kıldığını söyleyen  Prof. Dr. Erhan Akkuzu; Türkiye’de su hasadı tekniklerinin kesinlikle uygulanması gerektiğini belirtti. Yağış sularının daha etkin kullanılabilmesi için su hasadına vurgu yapan Prof. Dr. Erhan Akkuzu; “Yüzey akış ile akıp giden yağmur suları toprakta ya da bir depolama yapısında toplanmasını sağlamaktır. Bu yöntemin uygulanabilirliği ile ilgili olarak ise, depolanan bu su içme, kullanma yada sulama amaçlı kullanılabilir. İçme suyu olarak kullanılacaksa arıtılması gerekir, sulama için kullanılacaksa çok problem olmayacaktır” dedi.

 

Suyu Etkin Kullanmak Önemli

 

Prof. Dr. Erhan Akkuzu; tarımda suyun etkin kullanımı açısından damla ve toprakaltı damla sulama yöntemlerinin kullanılması gerektiğini eğer tava yada karık sulama yöntemleri kullanılacaksa da mümkün olduğunca bitkilerin gündüz değil de gece saatlerinde sulanması gerekir” diye konuştu.

 

Özellikle küçük alanlarda çok daha rahat uygulanabilir bir yöntem olan malç yöntemini tavsiye eden Prof. Dr. Erhan Akkuzu; “Topraktaki nemi korumak için, toprak yüzeyini malç denilen organik maddelerle kaplayarak suyun buharlaşmasını azaltabiliriz. Bu maddeler saman, ot olabilir” dedi.

 

30 Haziran 2016

Kaynak: Can Bulut- Berrin Arslan-Hakan Solak // EGE BASIN GRUBU

 

Detaylar:

http://www.yenivizyon.net/iklim-degisikligi-tarimi-etkiliyor-13910h.htm

http://www.sekizeylul.com/haber/-dogru-sulama-teknikleri-5416.html

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ