Çerez Örnek
canlı destek

Su Tasarrufu Projesi Çiftçilerin Hayatını Kolaylaştıracak

Su Tasarrufu Projesi Çiftçilerin Hayatını Kolaylaştıracak

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü ile Bahçe Bitkileri Bölümü tarafından yürütülen proje, sınırlı olduğu yerlerde suyun tasarruflu kullanılmasına destek olacak.

Avrupa Birliği (AB) 6. Çerçeve Programı tarafından desteklenen ve sekiz ülkenin katıldığı "İşletme Düzeyinde Optimum Su Yönetimi" isimli projenin Türkiye çalışması devam ediyor. Proje Ülke Koordinatörü olan Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Tüzel, su varlığı ve kalitesinin sınırlı olduğu yerlerde, işletme düzeyinde kullanılabilecek ve su yönetimine destek sağlayabilecek pazara hazır bir sistem geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Araştırma sonuçlarının son derece çarpıcı olduğunu belirten Tüzel, "Çiftçi 1 ton su karşılığı 31,6 kilogram hıyar elde ederken tam sulama uygulamasıyla 40,6 kilograma çıktı. Toprak nem algılayıcılarının okumalarına dayandırılan tam otomatik sulama ve gübrelemeyle çiftçi uygulamasına göre ise yüzde 19 ile 31 verim artışı ve yüzde 11 ile 22 su tasarrufu sağlandı." dedi.

Projenin arazi çalışmalarının, farklı sulama yapıları, ürün deseni ve yerel su sağlayıcılar dikkate alınarak Türkiye, İtalya, Ürdün ve Lübnan'daki farklı şartlara sahip deneme alanlarında yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Tüzel, "Türkiye'deki uygulama alanı ise Tahtalı Barajı Koruma Havzası'nda. İzmir'in su ihtiyacının yüzde 31,5'ini karşılayan bu barajın suyunun kirlenmemesi gerekiyor. Bu amaçla baraj etrafında koruma bölgesi oluşturuldu ve bu alan uygulama alanı olarak seçildi." şeklinde konuştu.

Buradaki çalışmalarda temel amacın, bitki kök bölgesi altına su akışının kontrol edilmesi ve çevre kirliliğinin azaltılması olduğunu anlatan Tüzel şunları söyledi: "Projenin amaçları arasında bitki ihtiyacının belirlenerek en uygun sulama programının geliştirilmesi, kısıtlı sulama yapılarak bitkinin tepkisinin saptanması, tarla deneme sonuçlarının üretici uygulamalarıyla karşılaştırılarak su tasarrufunun saptanması, modern sulama tekniklerinin tanıtılması ve kaynakların daha verimli kullanılması bulunuyor. 2007 yılından beri devam eden proje boyunca bu hedeflerin tamamına ulaşıldığını söyleyebiliriz. Bu amaçlara uygun olarak tarla günleri ve çalıştaylar düzenleyerek katılımcılara bilgiler veriliyor."

 

30 Eylül 2009

Kaynak: CİHAN HABER AJANSI

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ